Lazer Epilasyon - Dr Deniz Yurtman Havlucu

Lazer Epilasyon

İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en hızlı ve en sağlıklı yolu lazer epilasyon’dur. Lazer epilasyonda kullanılan lazer ışığının dalga boyu melanin pigmenti tarafından emilme özelliğine sahiptir. Soğutma sistemli lazer tekniği ile yapılan lazer epilasyon ile lazer ısısı cilde zarar vermeden doğrudan kıl kökünü yok eden ısıya dönüşür.

Lazer Epilasyon Uygulanmaması Gereken Hastalar

Gri ve beyaz saçlı hastalar, bronzlaşmış hastalar, yakın dönemde başka türden lazer tedavisi görenler, hiperpigmentasyon ve hipopigmentasyon eğilimi olanlar,

Tetracycline veya retinoidler gibi ışığa karşı hassaslaştıran ilaçlar alanlar olarak sıralanabilir. Bu ilaçların lazer epilasyon tedavisinden üç veya dört hafta önceden kesilmesi gerekir. Laser epilasyon şu andaki bilgilerimize göre genel olarak güvenli bir yöntemdir. izmir lazer epilasyon

Lazer epilasyon kimler için uygundur?

12 yaşını tamamlamış, koyu renkli tüyleri olan herkese lazer epilasyon uygulanabilir. Tüyler açık renkli yani pigmenti az ise lazer ışığını emmeyeceği için lazer epilasyondan etkilenmez.

Lazer Epilasyon Hangi Bölgeler İçin Uygundur?

Gözleri özel gözlüklerle korumak şartı ile göz kapakları hariç tüm vücut bölgelerindeki tüylere lazer epilasyon uygulanabilir.

Her Seansın Süresi Ne Kadardır?

Bu süre lazer epilasyonda kullanılan cihazların özelliklerine göre değişmekle beraber çok hızlı çalışma özelliklerine sahip cihazlarla yüz 5 – 6 dakikada, bıyık 1 – 2 dakikada, bacaklar yarım saatlik sürede yapılabilir. izmir lazer epilasyon

Tedavi Sırasında Ağrı Hissedilir Mi?

Hayır, yeni teknoloji lazer epilasyon cihazları ile çok  acı hissetmezsiniz, sadece hafif yanma hissedilir. izmir lazer epilasyon

Lazer Epilasyon Tedavisi Sonrasında Cildimizde Ne Gibi Değişiklikler  Gözleriz? İZMİR LAZER EPİLASYON

Lazer epilasyon sonrasında  5 – 10  dakika ile yarım saat arasında değişen kızarıklık olabilir. Bu geçicidir. Lazer epilasyonda soğutma sistemi olmayan eski model lazer epilasyon cihazlarında ise ışığın cildin üst tabakası olan epidermisteki melanin pigmentleri tarafından tutulmasından dolayı ciltte yanık ve sonrasında leke izi kalma ihtimali her zaman mevcuttur.

Soğutma sistemli lazerde cildin ısınmasına fırsat verilmediğinden lazer epilasyonda yanık riski çok daha azalmaktadır. Epilasyon cihazları ile kalıcı yanık izi kalması çok nadir ve kullanım hatasına bağlı bir komplikasyondur.

Tek Bir Seans Lazer Epilasyon İle Tüylerden Kurtulmak Mümkün Müdür?

Hayır, mümkün değildir çünkü kıl köklerinin hepsi uygulama anında aynı büyüme devresinde değildir. Uygulama anında olgun fazda (anajen) olan kılların kökleri etkilenir. İstirahatte (katajen) ve gerileme (telogen) fazlardaki kıl kökleri etkilenmez.Bölgeye göre değişmekle birlikte her bir epilasyon seansında uygulanan alanın % 20 si anajen fazdadır. Yani % 20 kıl kökü yakılabilir. Bu nedenle ek lazer epilasyon seanslarının uygulanması gerekir. Kılların renklerinde ve büyüme devrelerinde olan değişikliklerden ötürü lazer epilasyon seansı sayısı kişiye göre hatta aynı kişide vücudun farklı bölgelerine göre değişir. izmir lazer epilasyon
Seansların aralıkları ne kadardır?

Lazer epilasyon seansları 4 haftada bir uyguianması gerekir. izmir lazer epilasyon

Lazer Epilasyon Arzulandığında Ne Yapılması Gerekir?

Öncelikle kişinin görülüp değerlendirilmesi, doktor tarafından tüylenmenin nedeninin araştırılması, tahlil ve tetkiklerin yapılması gereklidir. Lazer epilasyon uygulamasına geçmeden evvel tüylerin sarartılmamış olması, cımbız veya ip gibi köke yönelik müdahalenin lazer epilasyondan önceki son 3 haftada yapılmaması şarttır. izmir lazer epilasyon

Lazer Epilasyon Kıllara Nasıl Etki Eder?

Lazer epilasyonda amaç, kıl kökü tarafından emilen enerjiyi ısıya dönüştürererek kılın kök hücresini tekrar büyüyemeyecek şekilde tahrip etmektir. Milisaniyeler içinde cilde uygulanan lazer ışını, cilt hücrelerine zarar vermeden geçerek kıl kökündeki renk pigmentleri tarafından emilir. Tedavi esnasında tüylerin büyüme aşamaları olan anajen, katojen veya telojen fazları tedavi açısından önemlidir. Lazer epilasyon uygulaması esnasında kılların farklı evrelerde olması, kalıcı ve kesin neticenin ortalama 4-6 seans sonrası alınmasının gerekçesidir. Lazer ışının uygulama süreleri ve dozları kişinin cilt tonu ve yapısal özelliklerine göre değişiklik gösterir.

Erkeklere Lazer Epilasyon Uygulanabilir Mi?

Erkeklere lazer epilasyon yaygın olarak ve başarıyla uygulanmaktadır. Uygulama yaptıranların yaklaşık %35-40 kadarı erkektir.

Lazer Epilasyonun Kalıcı Sonuçlar Vermekte Midir?

Evet. Lazer epilasyon ile kökleri tahrip olan kıllar tekrar çıkmamaktadır. Amerikan FDA nın da onayladığı bu durum  bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Hormonal bozukluğu olan kadınlarda yeni kıllanma oluşabilmektedir. Yeni kıl oluşumu gözlenen kişilerin mutlaka hormon tetkik ve tedavisi gerekmektedir. izmir lazer epilasyon

Lazer epilasyon yöntemlerinin başarıya ulaşabilmesinin en temel şartlarından biri uzman hekimler tarafından uygulanmasıdır. Diğer bir şart ise son teknolojik cihazlar ile lazer epilasyonun yapılmasıdır. Tüm bu şartlar uygulandığı takdirde %80-90’lara varan oranlarda sağlıklı ve kalıcı bir tedavi söz konusu olabilmektedir.

Lazer Epilasyonun Zararı Var Mıdır?

FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu) tarafından kabul görmüş bir tedavi yöntemi olan lazer epilasyon sonrası geçici kızarıklıklar olması  dışında  kalıcı bir rahatsızlık görülmez.  Dolayısıyla lazer epilasyon zararları sadece uzman olmayan kişilerce uygulandığı zaman ortaya çıkar diyebiliriz.

Lazer Epilasyon Faydası nedir?

Lazer epilasyonun faydaları arasında en önemlisi istenmeyen tüylerin kalıcı olarak engellemesi gelmektedir. Yani kişi günlük olarak yapmış olduğu cilt bakımlarına nazaran lazer epilasyon yöntemi ile bu sorunlarından kalıcı bir şekilde kurtulur.

  • Az ağrılı bir yöntem olması önemli tercih nedenlerimiz arasındadır.
  • Geniş yüzeylerde bile kalıcı sonuçlar elde edebilmekteyiz.
  • Oldukça hızlı bir yöntemdir.
  • Kanser ve cilt hastalıklarına neden olmaz.
  • izmir lazer epilasyon

Genital Bölgeye Lazer Epilasyon Yaptırmak Kısırlık Yapar Mı?

Lazer ışınları kıl kökünden ötesine gidemediği için yumurtalıklara ya da Genital bölgeye zarar vermez. Dolayısıyla Genital lazer epilasyon zararları olmadığı gibi kısırlık yapma riski de bulunmamaktadır.

Lazer Epilasyon Kanser Yapar Mı?

Oldukça basit ve kalıcı yararlar sağlayan lazer epilasyon yöntemi iç organlara temas etmeyen bir tedavi şekli olduğu için kişide kanser hastalığına yol açmaz.

Lazer Epilasyon Yaz Aylarında Yapılabilir Mi?

Mevsim fark etmeksizin uygulanabilen lazer epilasyon yönteminde dikkat edilecek olan tek bir husus yaz aylarında  kişilerin güneş kremi sürmeleri ve bronzlaşmamalarıdır. Böylece lazer epilasyon sonrası hiçbir sıkıntı ile karşılaşılmaz.

Lazer Epilasyon Kimlere Yapılmaz?

  • Hamile ve emzirme döneminde olan bayanlarda
  • Kronik rahatsızlığı bulunan kişilerde
  • Kalp pili kullanan kişilerde
  • Cilt kanseri olan kişilerde lazer epilasyon yöntemi kesinlikle uygulanmamaktadır.

Sağlıklı Sonuçlar İçin Kaç Seans Gerekir?

İyi bir sonuç için ortalama olarak 4 ile 8 seans aralığında tedavilerin uygulanması gerekmektedir. Lazer epilasyon yönteminin uygulanacak olan bölgeye ve kişinin fiziki yapısına göre bu seanslar uzayıp kısalabilmektedir.

Lazer Epilasyon Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hastaların lazer epilasyon sonrası dikkat etmeleri gereken en temel husus 1 hafta boyunca güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmamalarıdır.  Bunun için yüksek koruma faktörlü güneş kremleri kullanılabilir.  Ayrıca 48 saat boyunca çok sıcak su temasında bulunulmamalı, keselenmemeli ve jilet sürülmemelidir.

Lazer epilasyon sonrası hastalar sosyal yaşantılarına normal bir şekilde rahatlıkla devam edebilmektedirler.